Charakterystyka głównego bohatera
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ten żydowski chłopiec będzie dozował wiedzę na swój temat. Towarzysze wiedzą o nim tyle, na ile on im pozwala. Do końca pozostanie tajemnicą. A wachlarz umiejętności rozwija stopniowo: zna historię miasta, posiada kolekcję znaczków niemieckich, uskakuje przed pędzącą lokomotywą w ostatniej chwili, obserwuje samoloty tuż przed wylądowaniem, potrafi posługiwać się bronią, świetnie strzela, bardzo dobrze gra w piłkę – te męskie, brawurowe niekiedy zachowania przeczą jego fizyczności słabeusza. I to właśnie on wędruje z Elką na pas startowy, by obserwować lądujące i startujące samoloty. Jednakże w gruncie rzeczy Weiser wprowadza Elkę pośrednio w sferę erotyki, czego symbolem jest zadarta wysoko czerwona sukienka w scenach na lotnisku.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Nawiązania w powieści
2  Weiser Dawidek - mit o utraconej arkadii
3  Pozostali bohaterowieKomentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka głównego bohatera


  • Weiser jest rudy jak Pippi Langstrumpf..i podobieństwo na tym się nie kończy; Pippi jest drobną dziewczynką, ale potrafi gołymi rękami unieść swojego kucyka i prawie położyć na rękę swojego ojca-kapitana piratów; Weiser wyglada jak wymoczek, ale roznosi druzynę "wojskowych" w grze w piłkę...Weiser ma dużo swobody pod opieką dziadka, Pippi ma całkowitą swobodę i wolną chatę....kto znajdzie inne podobieństwa?
    Anonim ()

  • Znamienne jest też to, że bardzo rzadko narrator mówi o Weiserze używając jego imienia - w większości mówi się o nim (i do niego) po nazwisku, co jeszcze bardziej uwydatnia obcość chłopca, jego inność od świata reszty dzieci, które zwracają się do siebie zdrobnieniami imion.
    m ()

Tagi: